Március 1-jén indul a magyar helyközi közlekedés új tarifarendszere, amely mintegy 3,5-4 millió ember számára teszi olcsóbbá, egyszerűbbé és hozzáférhetőbbé a közösségi közlekedést Magyarországon, havonta akár több tízezer forintos megtakarítást eredményezve a családoknak – közölte a MÁV-VOLÁN-csoport.
A társaság a legfontosabb tudnivalókról tájékoztató weboldalt indított, amely mindenki számára elérhető a www.ujtarifa.hu címen. Mint írták, a megújuló tarifarendszer részleteit elmagyarázó, a változásokat gyakorlati példák és infografikák segítségével is bemutató oldal egyik leglátogatottabb menüpontja várhatóan a Gyakran Ismételt Kérdések (GYIK) lesz, amelyet a szerkesztők folyamatosan frissítenek és bővítenek az utasok által feltett újabb kérdésekkel, illetve az azokra adott szakmai válaszokkal. Az új tarifákról szóló „kérdezz-felelek” máris több tucat részletkérdés tisztázásában segít az utasoknak – hangsúlyozták.
Megszűnő bérletek, új napijegyek, átalakuló kedvezmények
Mint azt a honlapon is írják, március elsejétől már csak ország- és vármegyebérletet árusítanak majd, a kilométer alapú bérletek megszűnnek. Bérletek esetében csak kétféle tarifa lesz: a teljes árú és a 90 százalékos kedvezményt adó – utóbbit például azok a diákok vehetik igénybe, akik érvényes magyar nappali vagy esti diákigazolvánnyal rendelkeznek.
A jegyek esetében jelentősen átalakul a kedvezmények rendszere. Megszűnik a 90 százalékos, a 33 százalékos és a 20 százalékos kedvezménykulcs, így – a teljes árú és a díjmentes változat mellett – kizárólag az 50 százalékos kedvezményt adó menetjegyek maradnak.
Szintén ingyenes lesz az utazás az eddig 90 százalékos kedvezményre jogosultak számára, így például a fogyatékkal élő személyeknek és kísérőiknek, a nagycsaládosoknak, illetve a menekülteknek is.
A 14 és 25 év közötti fiatalokon kívül a közalkalmazottak – például a pedagógusok, egészségügyi dolgozók, tűzoltók – is 50 százalékos kedvezménnyel válthatnak menetjegyet, az eddigi évi 12 alkalom helyett egy átmeneti időszakban korlátlan számban. A tájékoztató szerint várhatóan szeptembertől a közalkalmazottak kedvezményét regisztrációhoz kötik, a papíralapú igazolást pedig digitális megoldás váltja majd.
Az újdonságok között említhető az egész országra érvényes Magyarország24 és a minden vármegyében elérhető Vármegye24 napijegy, mely korlátlan utazást biztosít egy egész napon keresztül a távolsági buszokon, vonatokon és HÉV-eken is. Ahogy arról már korábbi cikkünkben is írtunk, Vármegye24 napijeggyel Nógrád vármegyén belül is sokan olcsóbban utazhatnak majd.
Márciustól Nógrádban is csak ország- és vármegyebérletet lehet majd venni – 3060.hu
Jelentős változáson esik át a tarifarendszer a helyközi közlekedésben – erről Lázár János építési és közlekedési miniszter beszélt kedden, a Debrecenben tartott sajtótájékoztatón.
Érdemes a napijegyet választani többek között egy Balassagyarmat – Szécsény, egy Salgótarján – Pásztó vagy egy Salgótarján – Szécsény oda-vissza út esetében is, míg például Salgótarjánból Balassagyarmatra majdnem fele annyiba fog kerülni egy retúr út, mint a kilométer alapú jegyekkel.
A tájékoztató oldalon kiemelték, hogy a két napijegy között van egy jelentős különbség: a 24 órás jegy országos változatával, külön megváltott helyjegy birtokában a helyjegyköteles vonatokon is lehet utazni, a Vármegye24 napijeggyel azonban erre nincs lehetőség. Vármegyei napijeggyel csak olyan vonatokon lehet utazni, amelyekre nem kell helyjegy.
A napijegyek kizárólag a helyközi közlekedésben – vonatok, hévek, kék és sárga volánbuszok teljes vonalán – vehetők igénybe, így például a BKK járatain nem érvényesek. Budapesten belüli utazás esetén azonban mindkét napijegy érvényes még az InterCity vonatokra is – ráadásul ebben a kivételes helyzetben helyjegy váltása nélkül – ismertették az újtarifa.hu honlapon.