A város idei költségvetése szűkös, de kormányzati többlettámogatással teljesíthetőnek látszik. Az önkormányzat még nem látja pontosan a következő hónapok számait a rezsiköltségek tekintetében, de a létesítmények működtetését a lehetséges “utolsó pillanatig” biztosítani fogják – hangzott el a salgótarjáni közgyűlés csütörtöki ülésén.
Szűkös a költségvetés
Már a 2022-es költségvetés tervezésekor látszódott, hogy nem lesz egyszerű az idei év. Alig lélegeztünk fel a pandémia miatti sokkból, az elszabaduló energiaárak és az infláció jelent most a költségvetésben szinte megoldhatatlan problémát – kezdte Fekete Zsolt a városi költségvetés első félévének értékelését.
Ismertetése szerint a koronavírus-járvány időszakában megjelent elvonások egy része már nem terheli a büdzsét, azonban a helyi iparűzési adó csökkentésére vonatkozó előírás továbbra is érvényben van. A kieső bevételt a kormány kompenzálja: az első félében 102 millió forint kormánytámogatás érkezett ilyen címen, és ugyanennyi érkezik majd a második félévben is – közölte. Bár az önkormányzat bevételei kis mértékben meghaladják az időarányos szintet, ugyanakkor ez legfőképpen annak köszönhető, hogy a 2021-es maradványt már az első félévben felhasználta az önkormányzat.
Fekete Zsolt ismertetése szerint a központi költségvetésből érkező támogatás meghaladja, a helyi adóbevétel és a városi intézmények működési bevétele viszont nem éri el a várt szintet. Ugyanakkor pozitívum, hogy utóbbi számok is kedvezőbbek, mint tavaly félévkor voltak. A büdzsé stabilitását jelzi, hogy az első félévben az önkormányzat nem vett igénybe folyószámlahitelt, vagyis az aktuális kiadásokat folyamatosan fedezni tudták.
Összességében a költségvetés féléves teljesítéséről elmondható, hogy a bevételek kedvező alakulása és a vártnál valamivel kevesebb kiadások összessége a tervezettnél kisebb hiányt mutat.
Amíg csak lehet, nyitva maradnak a sportlétesítmények
A testület jóváhagyta a Salgótarjáni Tankerületi Központon keresztül a városi iskolások számára a mindennapos testnevelés biztosításához szükséges kedvezményes létesítményhasználatot. A sportcsarnokot heti 10, az uszodát heti 33 órában használhatja majd a tankerület az aktuális tanév végéig.
A városvezető azt azonban jelezte: várható, hogy a rezsiköltségek csökkentését célzó, spórolást eredményező döntéseket hoznak majd meg a folytatásban. “Nem szeretnénk olyan szintre eljutni, hogy be kell zárni, vagy részlegesen szüneteltetni kelljen ezen intézmények működését” – hangsúlyozta a városvezető.
2022-09-29 Közgyűlés
(null)
A szegregátum lakói elköltöztek, állataikat viszont sokan hátrahagyták
Akár egyes Gorkij-körúti, Budapesti úti, Faiskola úti, továbbá Zagyva úti önkormányzati bérlakásokban, de leginkább a Rákóczi úti “fiatalok házában” kaphatnak elhelyezést a Forgách-telepi szegregátum önkormányzati lakásainak bérlői a telep felújításának idejére. A városi közgyűlés elé került – korábban általunk már részletesen szemlézett – előterjesztés szerint az önkormányzat a hónap közepén aláírta a vállalkozási szerződést a kivitelezővel, a munkaterületet pedig a kiköltözéseket követően átadták a vállalkozónak.
A Forgách-telepi kolóniákban élők a beruházás idejére a város más részein található önkormányzati bérlakásokba költöznek át, ezek bérleti díja azonban jóval több, mint a kolónialakásoké. A magasabb komfortfokozatot az érintettek nem tudják megfizetni, így a képviselők által jóváhagyott döntés az, hogy az érintettek csak az általános rezsiköltségeket fizetik az ideiglenes bérlakásokban.
A több mint egymilliárd forintos projektben a Forgách-telepi szegregátumterület teljes egészében megújul: a 84 lakást magába foglaló épületek felét elbontják, a felújítandókban pedig közel 40 bebútorozott bérlakást és egy közösségi házat alakítanak ki. Épül út a házak között, lesz játszótér és megvalósul a teljes akadálymentesítés is az épületfelújítások mellett. Lényegében az történik majd itt is, mint néhány évvel ezelőtt a Salgó úton.
A telepen most állatvédelmi kérdések is felmerültek, miután ott- vagy elhagyott állatok maradtak hátra az elköltözők után – hívta fel a figyelmet Turcsány László közgyűlési képviselő. A testület további tagjait is támogatás felajánlására buzdította az állatokat befogadó szervezetek javára; “kulturált, európai emberek vagyunk, ebben is lépnünk kell” – fogalmazta meg.
Fekete Zsolt válaszában jelezte, hogy tudomása szerint a helyi állatvédő szervezetek már felmérték a helyzetet. A polgármester ugyanakkor nem gondolja, hogy azoknak, akik az állatokat ott és olyan állapotban hagyták, vissza is kell majd kapniuk őket. Emellett arra is kitért, hogy olyan mennyiségű hulladék halmozódott fel a telepen, amely nem várt terhet ró az önkormányzatra.
Megújuló testvérvárosi kapcsolat, kiemelt támogatás két sportcsapatnak
A csütörtökön tárgyalt 18 napirend pont között döntés született arról, hogy Salgótarján pályázati lehetőséget kihasználva újítaná meg testvárosi szerződését a lengyelországi Gliwice városával.
A testület újabb önkormányzati tulajdonú ingatlanok bontására hatalmazta fel a Salgó Vagyon Kft.-t: szanálják a Salgó út 8/b és 8/d lakóházakat, valamint az Acélgyári út 31. szám alatti gazdasági épületet.
Sportcsapatok támogatásáról is döntés született. A kosárlabda NB I/B-ben érdekelt Salgótarjáni KSE működtetője, a Sport Salgó Kft. 10 millió forint pénzbeli támogatást és heti 15 óra kedvezményes sportcsarnokhasználatot kap a szezonra, emellett 11 önkormányzati bérlakást is ingyenesen használhatnak (a közüzemi költségek megfizetése mellett).
Az utánpótláscsapatok versenyeztetése mellett a felnőtt keretekkel a kézilabda NB I/B-ben és NB II-ben érdekelt Salgótarjáni Strandépítők KC szintén 10 millió forint pénzbeli támogatásban részesül, emellett 17 és fél órában kap kedvezményes létesítményhasználatot, valamint – az előbbihez hasonló feltételekkel – öt önkormányzati bérlakást is használatba vehet.
Oktatási helyzet és problémák a Hősök úton
Az egyebekben Czene Gyula a tanárok és az oktatás méltatlan helyzetéről szólt, mert véleménye szerint “nem lenne szerencsés, ha ezekben a napokban némán figyelnénk, mi történik a társadalom egyik legfontosabb szférájában, mely mindegyikünket érint”. Véleménye szerint mostanra egyértelmű lett, hogy a 2011-es köznevelési törvényben foglaltak kizsigerelik a pedagógusokat és a diákokat egyaránt, a méltatlan bérek mellett ez is oka a tüntetéseknek és a tanárhiánynak.
Turcsány László arra hívta fel a figyelmet: a téli időszakra fel kell készülnie az önkormányzatnak az átmeneti szállók és melegedők terheltségére, miután “lesznek, akiknek a mindennapi megélhetés is problémát fog okozni”. Fekete Zsolt reagálásában aláhúzta: továbbra is érvényes az alapelv, amiért az önkormányzat minden meg fog tenni: gyermek nem maradhat fedél nélkül, ember nem fagyhat meg.
Dudás Nándor a Hősök úti hajléktalanszálló környékén tapasztalható áldatlan állapotokra hívta fel a figyelmet, ahol már
klórmésszel szükséges fertőtleníteni a mellékhelyiségnek használt buszmegállót.
Fekete Zsolt válaszában azt mondta: jogszabályi hiányosságok miatt mindenki tehetetlen, sem a szociális ellátórendszer, sem a rendvédelem nem tud érdemben beavatkozni. A napokban megtartott, rendőrséggel közös egyeztető fórumon éppen emiatt arra jutottak, hogy együtt fognak javaslatokat kidolgozni a jogszabályi hiányosságok orvoslására. A polgármester az Egészségügyi-Szociális Központ dolgozóinak heroikus munkáját méltatta, de hozzátette: annak segíteni, aki nem akarja, nem lehet.