Egy Nógrád vármegyei tűzoltó, Kajdy Norbert is részt vesz a túlélők és áldozatok utáni kutatásban Törökország földrengés sújtotta területein – mondta el portálunknak Kapás Márton, a Nógrád Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője.
Kapás Márton ismertette: miután Törökország segítséget kért az Európai Uniótól, a magyar katasztrófavédelem azonnal elkezdte megszervezni egy mentőcsapat kiküldését az országba. Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság kutató-mentő egysége, a Hunor mentőszervezet egy 50 fős, a mentőszolgálat szakembereivel és öt katonaorvossal kiegészülő mentőcsapattal, illetve két keresőkutyával segíti a kutató-mentést a földrengés sújtotta térségben.
A Nógrád Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság állományából egy fő, Kajdy Norbert tűzoltó százados, a Balassagyarmati Hivatásos Tűzoltó-parancsnokság szolgálatparancsnoka utazott Törökországba a mentőcsapattal. Kajdy Norbert 2012-ben, azaz megalapításkor csatlakozott a Hunor mentőszervezethez, jelenleg az alá,- ki- és megtámasztási egység tagja – mondta el Kapás Márton.
20 ezer felett az áldozatok száma
Mint ismert, több erős földrengés rázta meg Törökország délkeleti és Szíria északi részét helyi idő szerint hétfőn hajnalban, a legnagyobb rengés a Richter-skála szerinti 7,8-as erősséget is elérte, epicentruma 18 kilométer mélyen, Gaziantep településtől körülbelül 33 kilométerre volt, amelyet további, erős utórengések követtek.
Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság kutató-mentő egysége, a Hunor mentőszervezet az MTI tudósítása szerint még hétfőn elindult Törökországba. Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára a csapat búcsúztatásakor hangsúlyozta: a Hunor mentőegység 11 éve jött létre és azóta a magyar katasztrófavédelem világszerte bizonyította, hogy a világ egyik legfelkészültebb mentőszervezete. Segítséget nyújtottak katasztrófahelyzetekben a többi között Szerbiában, Macedóniában és Japánban is.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden újabb mentőcsapatok elindulását jelentette be. Mint ismertette, a külügyminisztérium kapcsolatba lépett a Pest Megyei Kutató-Mentő Szolgálattal, az Életjel Mentőcsoporttal és a Baptista Szeretetszolgálattal, amelyek a kormány összesen 40 millió forintos támogatásával 46 mentőt és 15 mentőkutyát küldtek Törökországba.
Az MTI tudósítása szerint Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a csütörtök délelőtti Kormányinfón arról számolt be, hogy a magyar mentőalakulatok már 27 túlélőt és több tucat holttestet találtak a romok alatt. Gulyás Gergely azt is elmondta, hogy szerda este 156 főre és 26 kutyára emelkedett a törökországi mentési munkálatokban részt vevő magyar kontingens létszáma.
A katasztrófavédelem kutató-mentő egysége a dél-kelet törökországi Antakya városában, Hatay tartomány székhelyén egy összedőlt húszemeletes, vasbeton szerkezetű társasház romjainál kutat éjjel-nappal nyolcórás váltásban.