Az azonosított kitörési pontok mentén elindult Salgótarján és térsége átfogó tudásipari fejlesztési programjának a kidolgozása – közölte közösségi oldalán úgy Becsó Zsolt országgyűlési képviselő, mint Szabó Tünde, az Északkelet-magyarországi Gazdaságfejlesztési Zóna komplex fejlesztéséért felelős kormánybiztos is.
Becsó Zsolt ismertetése szerint a Zenthe Ferenc Program néven futó együttműködés alapítói a Neumann János Nonprofit Kft., Szabó Tünde, az Északkelet-magyarországi Gazdaságfejlesztési Zóna komplex fejlesztéséért felelős kormánybiztos, az Óbudai Egyetem, az Edutus Egyetem, a Semmelweis Egyetem, Salgótarján Megyei Jogú Város Önkormányzata, Nógrád Megye Önkormányzata és a Nógrád Megyei Kereskedelmi és Iparkamara.
Az alapító dokumentum a kitörési pontokat a tematikus, helyi igényekre alapozó képzésfejlesztésben, a primer területekre fókuszáló turizmusfejlesztésben, a járműipar és a könnyűipar fejlesztésében, a körkörös gazdaságot támogató fejlesztésekben, a digitalizációban, a korszerű energiatechnológiák gyakorlati alkalmazásában és a közlekedési szolgáltatás “zöldítésében”, továbbá az urbanisztikai fejlesztések megalapozásában jelölte meg.
Szabó Tünde kormánybiztos az alapító okirat aláírását úgy kommentálta: a program új lehetőségeket teremthet Salgótarjánnak és térségének, a legfontosabb célok között a lakosság megtartása, a folyamatos munkahelyteremtés, a közbiztonság erősítése és a kulturális programkínálatok bővítése szerepelnek.
Magyarország Kormánya mindent megtesz a fejlődés, fejlesztés és az előre haladás érdekében – tette hozzá.
Becsó Zsolt: ki érti a baloldali városvezetést Salgótarjánban?
A megyeszékhelyet is magába foglaló térség országgyűlési képviselője közösségi oldalán egy hosszabb gondolatmenetet szentelt a városvezetés hozzáállásának elemzésére a program indulásának apropóján. Mint írta, a dokumentumot több hónapos előkészítés, egyeztetés és tárgyalás után szignálták.
Fekete Zsolték eljöttek, mondott néhány mondatot, aláírt, majd sürgősen távozott a kíséretével. Azóta is csak a csend, ami olyan beszédes a baloldal háza táján. A több tízmillióba bekerülő haknikról, amelyek a pénzt viszik, arról előtte és utána híradás, de erről a programról, amely reményeink szerint tudást, új innovációt és forrásokat hoz, nos, arról semmi tájékoztatás. Nem fontos? Vagy kit érdekel ez a kis apróság? Esetleg az a baj, hogy ebben is benne van a kormány, amely segíteni akar? – tette fel a kérdéseket Becsó Zsolt.
Az országgyűlési képviselő szerint az érthetetlen hozzáállás azonban nem előzmény nélküli. Mint arra emlékeztetett: Salgótarján önkormányzata az elmúlt 8 év során soha nem látott mértékű támogatást kapott. 9,2 milliárd forint a Terület- és Településfejlesztési Operatív Programban (TOP), 1,5 milliárd forint szabad felhasználású támogatás, 1 milliárd forint projektek előkészítésére, Modern Városok Program, további működési és egyéb támogatások, valamint több mint 11 milliárd forintnyi lehetőség a TOP Plusz keretében – sorolta.
Becsó Zsolt szerint “amikor valami elkészült kormányzati támogatással, illő lett volna ünnepélyes keretek között átadni”, már csak azért is, hogy az emberek tudjanak arról, mire költötték a forrásokat. Ezzel szemben több beruházást át sem adtak ilyen formában, “mintha el kellene hallgatni valamit, vagy egyszerűen csak kényelmetlen lett volna nekik meghívni egy kormányzati szereplőt az átadásra” – fogalmazta meg.
De visszatérve a Zenthe program aláírására, sajnálatos, hogy ezt is elhallgatják. Pedig ez a program adja meg azt a lehetőséget, hogy felkészülten álljunk a döntéshozók elé, amikor újra normalizálódnak a dolgok és újra folytatódhat a jövő intenzívebb építése. Ez a program térségi program, salgótarjáni origóval, amely többletforrásokat lesz képes bevonzani a térségbe. Egy ilyen programot nem elhallgatni kell, hanem az élére állni és megvalósítani. Vajon értik ezt a döntéshozók a városházán? – fogalmazta meg Becsó Zsolt.