Az MVM hivatalos árajánlata alapján a jelenlegihez képest több mint tizenhatszoros áron kaphatja a földgázt Balassagyarmat önkormányzata – jelentette be Csach Gábor közösségi oldalán.
A város polgármestere még múlt pénteken írt róla, hogy az energiaárak jelentős emelkedése miatt súlyos döntésekre kényszerülhet a képviselő-testület, ám konkrét lépések csak az árak ismeretében történnek. Csach Gábor vasárnap esti tájékoztatása szerint Balassagyarmat kilenc másik várossal és egy budapesti kerülettel közösen írt ki nagyfogyasztói gázközbeszerzést. A városban ez hat intézményt érint: a Szent Erzsébet Idősotthont, az Oktatási Művelődési Központ és Könyvtárat, a Tankonyhát, a Sportcsarnokot, a Városházát és a Nyitnikék Óvodát.
Csach Gábor hozzátette, hogy ez az ár csak akkor lép életbe, ha minden érintett önkormányzat képviselő-testülete fedezetemelésről szóló döntéssel megerősíti, viszont ha csak egy település is nemet mond, napi áron fogják kapni a gázt, mely jelentős bizonytalansággal járna. A városvezető szerint ebben az esetben elengedhetetlen a Kormány beavatkozása, hogy az önkormányzati szektorban is biztosítsák a legalább havi szinten fixált költséget.
A polgármester arról is írt, hogy 18 intézményük – köztük óvodák, galériák, kiállítóhelyek, orvosi és védőnői rendelők, sportlétesítmények – és 13 továbbszámlázott bérleményük jelenleg az olcsóbb, úgynevezett menedékes áron kapja a gázt december végéig, mely a korábbi árhoz képest mintegy háromszor drágább. Ezeknek az idei évet érintő többletköltsége – ha nem dönt a képviselő-testület takarékoskodó intézkedésekről – több mint 21 millió forint lesz.
Ebben az esetben a 30 százalékosra tervezett takarékoskodás mellett is elengedhetetlen lesz a Kormány kompenzációja – húzta alá Csach Gábor.
Rezsitámogatás a lakosságnak, takarékoskodás az önkormányzati intézményeknél
Balassagyarmat polgármestere bejegyzésében arról is írt, hogy a takarékoskodási intézkedések két lépcsőben fognak történni, októbertől december 31-ig szólóan, illetve január elsejétől a 2023-as évre szólóan. Bár több fontos döntésről szeptember végén tárgyal majd a képviselő-testület, néhány lépést már ismertetett a városvezető.
Csach Gábor tájékoztatása szerint a rászoruló lakók számára októbertől rendszeres segélyformát hoznak létre a megemelkedett rezsiköltségek kompenzálására. Az önkormányzati intézményeknél, cégeknél nem terveznek elbocsátásokat, ám a betöltetlen pozíciókra egyelőre nem vehetőek fel új alkalmazottak. Sem a lakosságra, sem a vállalkozásokra nem fognak új adókat kivetni, utóbbiak számára pedig meghagyják a beruházási HIPA adókedvezményt is.
A város a végsőkig biztosítja majd a bölcsődék és óvodák működését is, az állandó tartózkodásra szolgáló helyiségekben a jogszabályokban rögzített 20-22 fokos hőmérséklettel. Ugyan szűkített módon, de év végéig lehetőség szerint minden városi szolgáltatást megpróbál biztosítani az önkormányzat, igaz, lesznek olyan intézmények, melyek közös épületben fognak működni. Minden intézményben, ahol a fűtési szezonig biztosítható az elektromos rásegítő fűtés, a gázfűtést csak temperálásra fogják használni – sorolta a polgármester.
Csach Gábor ismertette továbbá: a nem alapellátást (szociális-egészségügyi, oktatási-nevelési) szolgáló intézményekben jelentős takarékosság és feladatellátási szűkítés várható, azonban csak olyan intézményegységeket és bérleményeket zárnak be a fűtési szezonban, amelyeken kívül van lehetőség hasonló feladatellátás biztosítására, vagy a bérlők átvállalják a terhek jelentős részét.
Mindemellett az év végéig és jövőre a fejlesztési forrásokat lehetőség szerint csak energiamegtakarítást szolgáló beruházásokra fordítják, valamint megkezdik a város biomassza alapú távhőfűtésének kialakítását a kórházi erőmű környékén, de további két fűtőmű letelepítését is előkészítik az északi városrészben.