Hétfő délután ünnepélyesen átadták a 300 millió forintos kormányzati támogatásból és épült új orvos-és nővérszállót a pásztói Margit Kórház szomszédságában.
Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára az eseményen kifejtette: az egyes települések – a Magyar Falu Program támogatásával – az elmúlt években kisebb szolgálati lakásokat építhettek, melyek akár egészségügyi dolgozók szálláshelyéül is szolgálhatnak. A kormány emellett egy nagyobb programot is indított, melynek részeként már kilenc helyszínen lezárult, hét településen pedig még folyamatban van az orvos- és nővérszállók építése.
Az államtitkár hangsúlyozta: a béremelés mellett az ilyen beruházások is nagyon fontosak ahhoz, hogy a kórházakban ne legyen hiány a szakdolgozókból. Mint felidézte, az elmúlt három évben 2 – 2,5-szeresére emelkedett az orvosok bére, emellett pedig fontos volt az ápolói béremelés is, mely az elmúlt ciklusban 72 százalékos növekedést hozott. Idén júliustól további 50 milliárd forintból emelik a kórházi dolgozók béreit, de a növekedés jövőre is folytatódik – ismertette.
Vannak ugyanis olyan térségek – így Nógrád vármegye e része is – ahonnan az egészségügyi szakképzettséget szerzők száma kevesebb, mint ahányra szükség lenne.
Az államtitkár arról is beszélt, hogy a 100 ezer lakosra jutó orvosok száma az EU-s átlaghoz közelít Magyarországon, az ápolók számát azonban növelni kell. Ennek érdekében többek között képzési programokat indítottak a felsőfokú ápolói képesítés megszerzésére, megvalósították a már említett béremelést, de ismét kiemelte az orvos- és nővérszállók fontosságát is.
Rétvári Bence aláhúzta: bízik benne, hogy a Margit Kórház számára nagy segítséget jelent majd a szálló abban, hogy biztosítani tudja az ápolói utánpótlást.
A milliárdos fejlesztések mellett a szakemberek utánpótlása is fontos
Becsó Zsolt, a kelet-nógrádi térség országgyűlési képviselője az átadón kifejtette: tavaly áprilisban jelentették be az orvos- és nővérszálló létrehozását, most pedig, mintegy 10 és fél hónappal később már át is adhatják a létesítményt. A képviselő szerint ez azt jelenti, hogy a beruházás kiválóan elő volt készítve, és a kivitelező is nagyszerű munkát végzett, így a fejlesztés példaértékű a vármegyében.
Mint Becsó Zsolt felidézte, az elmúlt évtizedekben jelentős fejlesztések valósultak meg szűkebb régiónk kórházaiban, így Salgótarjánban, Balassagyarmaton és Pásztón is, az intézmények ráadásul korszerű eszközökkel is felszereltek.
A képviselő ismertetése szerint az utóbbi 10-12 évben csak Kelet-Nógrádban több mint 26 milliárd forintot fordítottak az egészségügy fejlesztésére, a pásztó kórházat pedig 2010 óta 1,2 milliárd forint értékben fejlesztették.
A legjelentősebb beruházás a salgótarjáni Szent Lázár Megyei Kórház onkológiai tömbjének létrehozása volt, de megvalósultak más fontos projektek is – mondta a honatya.
Becsó Zsolt kiemelte: fontos, hogy a fejlesztések mellett a humánerőforrás biztosítása szempontjából is megfelelően tudjon a vármegye teljesíteni. E tekintetben voltak hiányosságok Pásztón, az eddig nővérszállóként működő kórházi rész már nem tudott megfelelő színvonalat biztosítani. Ezért is volt nagyon fontos, hogy a kórház vezetése élt a pályázati lehetőséggel, és sikerült egy európai színvonalú orvos- és nővérszállót megépíteni.
Dr. Boczek Tibor, a pásztói Margit Kórház főigazgatója háláját fejezte ki a kormánynak, hogy támogatta több évtizedes munkájukat és lehetőséget adott a szálló megépítésére. Mint fogalmazott, nagyon fontosnak érzik ezt a lehetőséget, hiszen elgondolásuk egybecseng azzal a kormányzati szándékkal, miszerint a betegek biztonságos és optimális ellátásban részesüljenek a lakóhelyükhöz közel.
A pásztói kórház főigazgatója elmondta, hogy Nógrád vármegye és a pásztói kistérség nem tud olyan számban kinevelni szakszemélyzetet, amennyire a magas szintű ellátáshoz szükség volna, így máshonnan kell idehozni őket. Dr. Boczek Tibor szerint nagyon nehéz perifériára csábítani a főváros közeléből, illetve más nagyobb városokból a dolgozókat, ez a beruházás azonban újra lehetőséget ad arra, hogy még vonzóbbá tegyék az intézményt és újabb kollégákkal bővüljenek.
Dr. Boczek Tibor ismertetése szerint a beruházásban 10 lakás épült, köztük hét garzon, két egyszobás és egy kétszobás. A munkálatok május 7-én kezdődtek el, december 23-án pedig kulcsra készen átadta a kivitelező a létesítményt, így mintegy hét hónap alatt felépült a szálló. A Margit Kórház főigazgatója köszönetet mondott mindenkinek, aki részt vett a projektben, egyben kifejtette: bízik benne, hogy a dolgozók bebizonyítják, érdemleges volt a beruházás.
Dr. Szabó Géza vármegyei kórház-főigazgató ugyancsak aláhúzta: nagyon örvendetes, hogy Pásztón megépülhetett az új szálló, hiszen a 95 ágyas Margit Kórház nagyon jelentős szerepet játszik a megye mozgásszervi rehabilitációjában, gyakorlatilag annak súlypontja. Dr. Szabó Géza hozzátette: ismerve a humánerőforrás helyzetet, nagyon fontos, hogy lehetőséget tudjanak nyújtani mindazoknak, akik hajlandóak itt letelepedni, tudásukkal pedig a várost és a kórházat bővíteni.