Az idei tanévben hivatalosan is elindította az Aktív Iskola programot a Magyar Diáksport Szövetség.
Balogh Gábor, az MDSZ elnöke a szövetség rádiónkhoz eljuttatott közleményében ismertette: az új kezdeményezéssel abban szeretnék segíteni az iskolákat, hogy minél több mennyiségi és minőségi rekreációs mozgáslehetőséget nyújthassanak a gyerekeknek. Mint kiemelték, a program hátterében azok a tudományos eredmények állnak, melyek szerint a rendszeres testmozgás komplexen gyakorol pozitív hatást a gyerekekre: nemcsak a testi egészségüket fejleszti, hanem többek között serkenti az agyműködést, oldja a stresszt, javítja a tanulási teljesítményeket, illetve a fizikai és mentális teherbíró képességet is.
A programban nagy hangsúlyt fektetnek a minőségi testnevelésre, bővítik a tanórán kívüli sportfoglalkozások és tömegsport események körét, valamint a diákokat is bevonják egyes sportrendezvények szervezésébe, miközben folyamatos tapasztalatcserére ösztönzik a résztvevő intézményeket. A program mindemellett olyan iskolai környezet kialakítására és tanulásszervezési megoldások alkalmazására sarkall, amely aktivizálja a gyerekeket, tanulókat a tanórán, az órák között és azokon kívül is.
Az iskolák a programban pontokat is gyűjtenek, melyeket később sporteszközökre és élményekre válthatnak be, a minősítési rendszerben pedig egyre magasabb – klub, bronz, ezüst, illetve arany – szintet érhetnek el – tette hozzá Balogh Gábor. Az Aktív Iskola programot tavaly 74 iskolában tesztelte az MDSZ, a résztvevő intézmények visszajelzései alapján kialakított kezdeményezés pedig idén több mint 300 iskolával indult el, ezzel közel 100 ezer gyermeket és rengeteg családot tud elérni.
Nógrád vármegyéből ez idáig tíz intézmény csatlakozott, köztük van a pásztói Mikszáth Kálmán Gimnázium és Kollégium is.
A Mikszáth mellett három balassagyarmati, továbbá egy-egy salgótarjáni és szécsényi, valamint egy-egy dorogházi, érsekvadkerti, karancssági és kazári iskola döntött a részvétel mellett. A közleményben kiemelték: az iskolák az egész tanévben folyamatos szakmai támogatást kapnak az MDSZ országos hálózatától, hogy a mozgásra ösztönző programokból, ötletekből minél többet tudjanak megvalósítani, ezzel minél több beváltható pontot tudjanak gyűjteni.
Fontos, hogy a változatosan összeállított feladatokkal a pontgyűjtést és sikeres megvalósítást egyáltalán nem befolyásolja az iskola mérete, anyagi helyzete, a régió fejlettsége vagy a fenntartói háttér, egyenlő esélyekkel indul minden intézmény – tették hozzá.