Nyolc hónap alatt már több mint 4 millió ország- és vármegyebérletet váltottak hazánkban a MÁV-START, a GYSEV, a MÁV-HÉV és a Volánbusz járatain utazók – derül ki a MÁV Zrt. friss közleményéből.
Az újfajta termékeket tavaly áprilisban kezdték el értékesíteni, majd május elsejétől lehetett azokat utazáshoz használni. Mint kiemelték, az ország- és vármegyebérletek mára teljesen átvették a korábban megszokott bérletek helyét: ez utóbbiak a teljes bérletvásárlás mindössze 10 százalékát teszik ki, vagyis 10 bérletből 9 ma már ország- vagy vármegyebérlet. Ezzel az új díjtermék sikere felülmúlta az előzetes várakozásokat – fogalmaztak.
A társaság ismertetése szerint az értékesítés tavaly áprilisi kezdete óta a közösségi közlekedéssel utazók december 31-ig összesen 4 070 797 darab ország- és vármegyebérletet vásároltak, ennek 65 százaléka vármegyebérlet. A tanítási időszakban, a legforgalmasabb hónapokban – azaz szeptemberben, októberben és novemberben – 550-600 ezer darabot adtak el az új díjtermékekből. Több olyan hét is volt tavaly, amikor 200 ezer körüli vármegye- vagy országbérletet értékesítettek, ám az továbbra is jellemző, hogy a hónapok első 5 napjában, valamint 10-e körül zajlik a bérletvásárlások zöme – magyarázták.
Számos Nógrád vármegyei viszonylaton kedvezőbb lesz az új vármegyebérlet – 3060.hu
Minden eddigi konstrukciónál kedvezőbb lesz a vármegyebérlet és az országbérlet május 1-jei bevezetése a közösségi közlekedésben – közölte a MÁV-Volánbusz csoport szombaton az MTI-vel.
A MÁV szerint az új bérletek egyik legnagyobb előnye a korlátlansága, azaz vármegyén belül vonatról bármikor át lehet szállni helyközi buszra – Zalaegerszegen és Esztergomban helyi buszra is – vagy akár HÉV-járatokra, vasútvillamosra, így az utazástól függően használhatók ki az átszállási lehetőségek.
Emellett lendített a bérlet népszerűségén, hogy júliustól megszűnt az az induláskor még érvényes szabály, hogy az InterCity vonatokra nem volt szabad felszállni az országbérlettel. Ám július 1-jétől megszüntettük ezt a feltételt, és azóta helyjegy megváltása mellett országbérlettel is lehet utazni az IC-járatok, illetve más helyjegyköteles vonatok másodosztályán – fejtették ki.
Népszerű a fiatalok körében a vármegye- és az országbérlet
A közleményben arról is írtak: az új bérletet rengeteg tanuló veszi igénybe, jelentős részük még a nyári időszakra is kiváltotta, pedig a diákok korábban nyaranta szinte eltűntek a bérletesek közül, ami az új bérletek korlátanságának és árának volt köszönhető, hiszen a korábbi diákbérletek csak az iskola és a lakóhely között voltak érvényesek.
Idén nyáron ebben is fordulat állt be, ekkor az országbérletek népszerűsége verhetetlenek bizonyult, és rengeteg középiskolás és egyetemista használta a bérletét a strandra, buliba utazáshoz vagy országjáráshoz: júliusban és augusztusban is háromszor annyi diákbérlet fogyott, mint 2022 azonos hónapjában; augusztusban mintegy 400 ezer darab kedvezményes országbérletet adtak el.
Lakosságarányosan a középmezőnyben áll a nógrádi vármegyebérlet
A vármegyei bérletekből legtöbbet, összesen közel 747 ezret a Pest vármegyében érvényesből vásároltak. A második helyen, csaknem 225 ezer bérlettel Borsod-Abaúj-Zemplén áll, míg a harmadik helyezett Győr-Moson-Sopron, közel 174 és félezer bérlettel. A legkevesebbet, mintegy 53 ezret a Nógrád vármegyeiből értékesítették, ezt követi a Komár-Esztergomban érvényes bérlet, melyből kevesebb, mint 57 300 darabot adtak el tavaly április és december vége között. Hátulról a harmadik helyen Tolna áll, ahol közel 67 700 vármegyei bérlet kelt el.
Lakosságarányosan vizsgálva ugyanakkor közel sem szűkebb régiónkban váltották a legkevesebb bérletet, ilyen tekintetben Komárom-Esztergom, Bács-Kiskun, Fejér, Jász-Nagykun-Szolnok, továbbá Szabolcs-Szatmár-Bereg, Békés, illetve Hajdú-Bihar vármegyét is megelőzte Nógrád. A lista élén ugyanakkor lakosságarányosan is Pest vármegye áll, melyet Veszprém és Győr-Moson-Sopron követ.
A MÁV Zrt. portálunk megkeresésére azt is elmondta: a bő 53 ezer Nógrádban érvényes vármegyebérlet közül csaknem 20 900 volt kedvezményes és több mint 32 200 volt teljesárú.