Az intézményt fenntartó Salgótarjáni Tankerületi Központ 1 milliárd 467 millió forint pályázati támogatásból, komplex módon újította fel az iskolát. A beruházást szerdán délután ünnepélyes keretek között lezárták, az eseményen a pedagógusok helyzetével kapcsolatos aktualitásokról is szó esett.
A tankerületi központ az “Iskola 2020 – Köznevelési intézmények infrastrukturális fejlesztése a hátránykompenzáció elősegítése és a minőségi oktatás megteremtése érdekében” című felhívás keretében tudta a közel másfél milliárd forintnyi támogatást lehívni a korszerűsítésre. A projekt keretében a három fő épületben (a Dózsa és a Gárdonyi szárnyakban, valamint a Technika soron) több ezer négyzetméter tanterem, szaktanterem, kiszolgáló és kisegítő helyiség újult meg, emelett újabb funkciókat ellátó épületrészt is kialakítottak, beszereztek iskolabútorok és oktatási eszközöket, valamint a sportudvart is felújították.
Simon Tibor, az intézményt fenntartó Salgótarjáni Tankerületi Központ igazgatója az átadón kiemelte: a munkának egyetlen célja volt: a tanulóknak olyan infrastrukturális és szakmai hátteret biztosítani, amely az őket oktató, nevelő munkát segíti. Kiemelte, hogy közel másfél milliárd forintnyi forrást fordítottak a pásztói általános iskolára olyan formában, hogy abból megújulhattak meglévő épületek, átadhattak új épületrészt, továbbá 21. századi eszközállománnyal is felszerelhették az intézményt.
Román Tamás projektmenedzser ismertetése szerint a támogatási összeg négyötödét kivitelezési feladatokra, ötödét pedig eszközbeszerzésre, szakmai tevékenységre és a lebonyolítás technikai költségeire fordították. A három épületre kiterjedő felújítás komplex volt, teljeskörűen érintette a villamos-, informatikai, víz-, szennyvíz-, fűtési és csapadékvíz-hálózatot, kicserélték az összes külső és belső nyílászárót, továbbá a padlóburkolatok jelentős részét is újra cserélték. Kiépült beléptető rendszer, megújultak a sportolásra alkalmas külső terek, természettudományos szaktantermet alakítottak ki, digitális eszközökkel, például okostáblákkal szerelték fel az intézményt – sorolta Román Tamás.
A projektmenedzser emlékeztetett rá: öt évvel ezelőtt kezdődött meg a projekt, a beruházás gerincét jelentő kivitelezési szerződéseket 2020 nyarának végén kötötték meg, az építési feladatokat végül 16 hónap alatt végezték el.
Megújuló pásztói intézmények a nevelés és az oktatás területén
Becsó Zsolt országgyűlési képviselő az ünnepségen arról beszélt: 2010 előtt az oktatás területén a Pásztói járásban szinte semmilyen nagyobb volumenű fejlesztés nem történt. Az ország gazdaságának rendbetételét és az önkormányzatok konszolidálását követően aztán jelentősebb infrastrukturális fejlesztések indulhattak el, mostanra a járás területén már nincs olyan oktatási intézmény, ahol valamilyen mértékű fejlesztés ne valósult volna meg az elmúlt években – mondta Becsó Zsolt. Ismertetése szerint ezen belül két iskolai beruházás volt kiemelt volumenű volt: a pásztói és a palotási iskolák felújítása.
A várost érintő további fejlesztésekről elmondta: két óvoda belső felújítása és bölcsőde építése a folytatás, emellett épül az uszoda. Utóbbinál többlettámogatási igény merült fel, ennek az elbírálása hosszabb időt vesz igénybe, de miután a kormány döntése értelmében “torzó nem maradhat”, az építkezés be lesz fejezve – hangsúlyozta. Feladat még a kollégium és a gimnázium épületének megújítása, de a francia tagozat vagy éppen a könyvtár épületének felújításaira már megszülettek a támogató döntések – sorolta Becsó Zsolt a további pásztói beruházásokat.
Amennyire fontos a megfelelő infrastruktúra, annyira fontos a pedagógusok anyagi és erkölcsi megbecsülése is – reflektált az országos aktualitásokra az átadón Becsó Zsolt. Véleménye szerint bár most “ezer sebből vérzünk”, miután a háború hatásai és a szankciós politika is nehéz helyzet elé állítja az ország vezetését, ennek ellenére nem lehet kérdés, hogy a pedagógustársadalom megbecsülése anyagi és erkölcsi szinten is megtörténjen. Abban bízik, hogy az elkövetkezendő rövid időszakban a geopolitikai helyzet is úgy fog változni, hogy a pedagógusok jogos követeléseit nagyrészt ki tudják majd elégíteni – mondta.
Farkas Attila, Pásztó polgármestere köszöntőjében azt mondta: öröm a megújult iskolára nézni, a volt Dózsa szárny egyenesen újnak hat, azt pedig üdvözölte, hogy a Gárdonyi szárny megőrizte polgári attitűdjét. Mint jelezte: az önkormányzat már jó ideje nem fenntartója az intézménynek, de lehetőségekhez mérten kapcsolódak a felújításhoz: utóbbi szárny mögé egy kisebb játszóteret telepítettek.
A városi oktatási-nevelési helyzettel kapcsolatban elmondta: a Cserhát lakónegyedben épülő új bölcsődével 12-ről 36-ra emelkedik majd a férőhelyek száma Pásztón, a Hétpettyes és a Százszorszép óvodák esetében pedig a belső felújításokkal teremtenek a kor elvárásainak megfelelő körülményeket. Utóbbi kivitelezésekre 300 millió forintot fordíthat az önkormányzat, a megítélt támogatás kapcsán az országgyűlési képviselőnek és a megyei közgyűlés elnökének mondott köszönetet.
Farkas Attila zárszavában úgy fogalmazott: a pedagógusoknak azt kívánja, hogy minél előbb sikeres legyen követeléseik elérése. Méltó, európai béreket kívánt és úgy fogalmazott, bár most a pedagógustársadalom körében nem a legjobb a hangulat, neki – történelemtanárként – a mai napig visszahúz a szíve ebbe a közösségbe.
Kimagasló eredményekkel bír a térség legjelentősebb általános iskolája
Szántó Marianna intézményvezető az ünnepségen azt mondta: nagyon hosszú folyamatnak a végére tehetnek most pontot. A polgármester gondolataira reflektálva jelezte: bár fenntartásilag jelenleg nem tartozik az önkormányzathoz, de az intézmény maga mindig is városhoz fog tartozni. Pásztó gyermekei 90 százalékban kötődnek az intézményhez, ahogyan több környékbeli településről is ide járnak a fiatalok.
Az igazgató a jelenlévő politikusoknak is megköszönte, hogy támogatták az iskolát, figyelnek az intézményre. A többi megszólalóhoz hasonlóan az intézmény pedagógusainak munkáját megköszönve és méltatva azt mondta, a kivitelezéssel érintett, nehéz időszakban is kimagasló eredményeket értek el. Az Oktatási Hivatal külön gratulált ahhoz az intézménynek, hogy a családi háttérindexhez mérten sokkal jobb teljesítményt mutatnak a diákok, vagyis a “bementi lehetőségekhez mérten” az elvárhatótól sokkal jobb eredmények születtek.
A “hozott anyagból” nekünk minél jobban fel kell készíteni a továbbtanulásra a gyermekeket. A legmagasabb átlagos gimnáziumi továbbtanulási ráta 55 százalékkal a budapesti, a pásztói intézmény esetében ez 75 százalék, dacára a heterogén tanulói összetételnek – hangsúlyozta Szántó Marianna.
Nagyon büszke vagyok a kollégáimra, arra, hogy ilyen tankerülethez, projektmenedzsmenthez és politikusokhoz tartozhatunk. Kérem is tőlük azt, hogy a továbbiakban is legyen figyelmük ránk és támogassák iskolánk további fejlődését, kollégáimtól pedig kérem, hogy ugyanilyen lendülettel dolgozzanak tovább – fogalmazott az intézményvezető.
Szántó Marianna az előtte szóloktól elhangzottakra reagálva azt is hozzátette: a pedagógustársadalom megbecsülését nagyon várják. Akkor is tisztességgel, becsülettel dolgoznak, ha anyagilag nem ismerik el őket, de nagyon jól esne nekik, ha ez végre megszületne – fogalmazott. “Békés, nyugodt, munkájuk iránt odaadó emberek vagyunk, nagyon örülök az ígéretnek, hogy a megbecsülésünk a jövőben változni fog” – fogalmazta meg az intézményvezető.