A vezetékes víz a legtöbb településen kiváló minőségű Magyarországon, de a régi vízvezetékekből ólom kerülhet a csapvízbe, ami veszélyes – hívta fel a figyelmet a napokban közösségi oldalán a Nemzeti Népegészségügyi Központ az Egészségügyi Világszervezet “Ólom prevenciós hetéhez” kapcsolódva.
A Népegészségügyi Központ ismertette: Magyarországon a vezetékes csapvíz a legtöbb településen kiváló minőségű, de az elosztóhálózatban bizonyos káros anyagok megjelenhetnek benne. Ilyen az ólom is, mely főleg a régi épületekben lévő ólomcsövekből kerülhet a csapvízbe – hívták fel a figyelmet.
A honlapon azt írták, a 2020 nyarán közzétett térkép az országos ólomkockázat-felmérés eredményein alapul, amelyben 2800 mintát vizsgáltak meg. Az ólomkockázat épülettömb-szinten van megadva, ezért egy adott épület, lakás kockázata pozitív és negatív irányba is eltérhet az épülettömbre becsült átlagos kockázattól – hangsúlyozták.
Pásztón nincs nagy veszély
Nógrád megye legtöbb településén alacsony az ólomkockázat, azonban több magas, illetve nagyon magas kockázatú területet is találni. Salgótarjánban többek között a Vásártérnél, a Salgó út elején, valamint a Jónástelep északi felén található több olyan épület, ahol magas az ólomkockázati szint, de ide sorolható Salgóbánya jelentős része, valamint Rónafalu és Rónabánya is. Található magas, illetve közepes ólomkockázatú rész továbbá Bátonyterenyén, Balassagyarmaton, valamint Szécsényben is.
Mindazok, akik szeretnének pontosabb információt kapni, használják a honlapon található kockázati kalkulátort is – ajánlotta a Népegészségügyi Központ.